Kto som, čo robím a ako ma nájdeteMgr. HENRIETA VÉGEŠIOVÁ

Doporučený terapeut Dornovej metódy

Dornova metóda je jemná manuálna terapia. Reguluje chybné postavenie kostí v tele. Využíva prirodzený pohyb pacienta a nenásilne ošetruje oporný aparát.

Už od malička som zbožňovala všetky zvieratá a túžila byť veterinárnym lekárom. Vybrala som si štúdium na Univerzite veterinárneho lekárstva v Brne, kam sa mi však nepodarilo dostať, a preto som zvolila alternatívu, a to odbor, ktorý ma od základnej školy bavil najviac– Biológia. Chcela som byť vedcom. Škola ma začala veľmi baviť, s veterinou som sa teda rozlúčila a plne sa začala venovať štúdiu etológie (správanie) živočíchov a fyziológie.

Keďže som milovník zvierat srdcom aj dušou, už odmala sa venujem koňom a jazdeniu. Moje pubertálne obdobie preto poznačilo veľa radosti, ale aj pádov a následných problémov na pohybovom aparáte. Zlomový bod nastal keď som mala 16 rokov a žrebec v klube, na ktorom som jazdila, sa rozhodol ma jedného dňa celkom slušne "katapultovať". Síce som nemala nič zlomené, ale od tohto momentu som začala mať problémy s krížovou oblasťou – sekanie do krížov, obmedzený pohyb, vystreľovanie bolestí do nôh, neschopnosť s nimi hýbať... Nasledovalo nekonečné obdobie chodenia po ortopédoch, neurológoch, fyzioterapiách, cvičení a braní liekov. Zákaz jazdiť na koni vraj kvôli vrodenej vade na chrbtici... (samozrejme, že som jazdila ďalej, aj keď som z toho mala bolesti, ale kto je koniar, ten ma pochopí). Nakoniec som sa s tým naučila žiť, jazdiť, aj cvičiť na telesnej.

Fenka mojej dobrej kamarátky (teraz už kolegynky DM) mala pohybové problémy, ktoré sa prejavovali neochotou k pohybu. Po zhotovení RTG snímku veterinári diagnostikovali dyspláziu bedrových kĺbov a odporučili časom operáciu. Kolegynka sa však s touto diagnózou neuspokojila, hľadala ďalej a narazila na Dornovu metódu pre zvieratá. Odoslala pani Dunovej RTG snímky a výsledok bol taký, že dysplázia na kĺboch nebola. Jednalo sa len o zlé polohovanie psa počas snímkovania a problém bol niekde úplne inde – v posune krčného stavca C6. Stretli sa na akcii Westie Meeting 2013 vo Zvolene (kde pani Dunová prišla predstaviť dornovu metódu). Fenka bola hneď ošetrená a na druhý deň vyhrala ocenenie pre najkrajšiu chôdzu. Odvtedy sa pohybuje úplne normálne a naozaj žiadna dysplázia na kĺboch nie je. Ako som sa o dornovke dopočula z úst kolegynky, hneď som vedela, že je to metóda, na ktorú jednoznačne musím ísť a potrebujem ju vedieť hlavne kvôli koníkovi, na ktorom som vtedy jazdila - mal veľké problémy.

Keďže v tom čase prebiehali už kurzy DM pre zvieratá v Čechách, prejavili sme záujem aj o kurz na Slovenku. Krvopotne sa nás nazbieralo ledva 10, ale stačilo to na to, aby sa kurz uskutočnil. Kedže sa v prvý deň kurzu učí pár hmatov dornovky aj na sebe, zistila som tu príčinu svojich pohybových problémov. Žiadna vrodená vada, skolióza, ale všetko mechanické posuny z úrazov. Priamo na kurze mi pán Duna napravil panvu a dohodli sme sa na dornovke, za ktorou som cestovala ku nim do Havířova. Stačila jedna terapia a od toho momentu som zdravý pohybujúci sa človek bez bolesti v krížovej oblasti, bez sekania. Preto, že som si sama vyskúšala, aké je to mať tieto problémy a aké úžasné je zbaviť sa ich behom jednej hodiny, rozhodla som sa, že sa určite naučím pomáhať aj ľudom. Po našetrení peňazí som absolvovala aj Dornovu metodu PLUS (pre ľudí) u pani Prouzové.

A tam sa začala moja cesta pomáhať ľudom a zvieratkám...

Heňa
 • Kurz Shiatsu II - práca s meridiánmi a riešenie špecifických zdravotných problémov zvierat
 • Kurz Shiatsu - japonská tlaková masáž pre psy a kone
 • Seminár Lymfodrenáž - praktická manuálna lymfatická masáž pre psy a kone
 • Kurz Kinesiotaping - normalizácia svalového napätia prekrvenie pre kone
 • Kurz - Lymfodrenáž pre psy a kone
 • Kurz Equine Touch - masážna technika pre kone
 • Sestrička - veterinárna nemocnica Marfilvet (Bratislava)
 • Kurz Dornová metóda PLUS a Breussová masáž
 • Doporučený terapeut Dornovej metódy pre zvieratá
 • Pracovný seminár Dornovej metódy pre zvieratá
 • Univerzita Komenského v Bratislave, vysokoškolské vzdelanie 3. stupňa, študijný program Normálna a patologická fyziológia
 • Kurz Bowenovej techniky pre ľudí, psy a kone - I. modul
 • Kurz Dornovej metódy pre zvieratá, kone
 • Kurz Dornovej metódy pre zvieratá, psy
 • Predseda Slovenského klubu chovateľov fretiek
 • Univerzita Komenského v Bratislave, vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, študijný program Fyziológia živočíchov a etológia (Mgr.)
 • Univerzita Komenského v Bratislave, vysokoškolské vzdelanie 1. stupňa, študijný program Biológia (Bc.)
 • Gymnázium Boženy Slančíkovej Timravy v Lučenci
Bowen - kone

Bowen - kone

DM+ / BM level 1

DM+ / BM level 1

DM+ / BM level 2

DM+ / BM level 2

DM+ / BM

DM+ / BM

Shiatsu

Shiatsu

Lymfodrenáž

Lymfodrenáž

Kinesiotaping

Kinesiotaping

Equine Touch

Equine Touch

Doporučený terapeut

Doporučený terapeut

DM - zvieratá

DM - zvieratá

DM - zvieratá

DM - zvieratá

SHIATSU - Meridiány

SHIATSU - Meridiány

Kontakt

Rada odpoviem na vaše otázky