Lilka

Lilka


Lili je 9 ročná fenka kríženca, ktorej sa pred pol rokom začalo prejavovať krívanie na prednú končatinu a celková bolestivosť pri manipulácii na rukách. Po návšteve u veterinára sa bolestivosť po nasadení nesteroidov vytratila, no po vysadení sa opätovne vrátila. Rozhodli sa preto absolvovať neurologické vyšetrenie u špecialistu v Trenčíne MVDr. Paluša kde podstúpili MRI vyšetrenie. To preukázalo mnohopočetné laterálne foraminálne protrúzie medzistavcových platničiek v krčnej chrbtici, pričom najhoršia medzi C7-Th1. Kedže protrúzie nie sú ešte na chirurgické riešenie, doporučil sa kľudovejší režím, bez liekov a vyskúšať prípadnú rehabilitáciu. A tak sa Lila dostala cez ošetrujúceho doktora MVDr. Daniela z Marfilvetu ku mne na ošetrenie.

Veterinár ma upozornil na problematickú manipuláciu s týmto psíkom je až príliž submisívne agresívna, preto bral do úvahy možnosť, že terapiu nedokončíme. No taký prípad sa mi ešte nestal. Lilinka sa veľmi bála, vrčala a par krát sa zahnala no v spolupráci s jej dvornou ošetrovateľkou sme to zvládli. Pracovala som pomaličky, jemne, čakala na jej reakcie samozrejme neustále upokojovanie či už z mojej strany alebo strany náhradnej paničky. Po čase zistila, že nie som veterinár a terapiu si užívala samozrejme až kým sme sa nedostali ku poroblematickej krčnej chrbici, tam sa pochopiteľne bála a snažila sa ma vrčaním zahnať aj trošku poplakala ale zvládli sme. 

Tri dni po terapii boli ešte ubolené, krívajúce ale Lili sa postupne zlepšovala. S majiteľmi sme si dohodli ďalší a ďalší termín ošetrenia. Momentálne je Lili skoro rok dlhodobo bez krívania a problémov, ktoré kedysi mala. Terapiu si už užíva aj keď sa občas nezabudne pekne cez zubky usmiať. Mimo ošetrovania je to ale veľmi milí psíček, ktorý sa mojmu príchodu teší. Dornovu metódu a masáž jej doprajeme cca každé 2-3mesiace. Funguje už len v obmedzenejšom režíme, dlhšie prechádzky a turistiku nepodstupuje ved je to staršia dáma ale na gaučík a svoju lavičku vyskakuje bez problémov a bolestí takže sa nám darí platničky urdžiavať.