Tunder

Tunder


Dňa 9.10.2016 počas nášho výjazdu smer severné Slovensko sme zavítali aj do okresu Myjava, kde nás v JK Betty Bukovec čakalo 6 koní na ošetrenie. Medzi nimi bol aj koník s nie tak ružovou minulosťou, 11r.  Anglický plnokrvník Tunder.

Tunderovi bolo dopriate ošetrenie lebo má za sebou ťažký život dostihového koňa. Kôli zlomenine v nohe bol nakoniec z dostihového športu vylúčený a predaný, nakoľko ho čakalo buď náročné doliečenie či už finančne alebo časovo aleo eutanázia. Nakoniec sa z toho všetkého dostal ale na jeho povahe sa to výrazne podpísalo, už podla fotiek môžete vidieť, že je to koník jedného majiteľa, ktorý nemá rád cudzích ľudí. Nepoznám koňa, ktorý by sa takto správal keby na to nemal dôvod. Jeho problémy a bolesti nikto celý jeho život nepočúval a vtedy sa veľmi citlivé plnokrvníky uzavrú do seba a stanú sa z nich nevrlé zlé kone, až kým nenájdu človeka, ktorý sa dlhou cestou k nim opäť dostane.

Pomaličky, trpezlivo a s citom ako to len Maťa Bielčíková vie Tunder absolvoval celú terapiu. Bola nájedná posunutá panva (pravdepodobne z odľahčovania zranenej končatiny) a zatuhnuté a jemne poposúvané lumbálne stavce a L-S prechod. Vyrotovaný prvý chvostový stavec a posun prvého a šiesteho krčného stavca. Nakoniec na valachovi boli badať známky úľavy ale už len z princípu sa prežúvaniu a zývaniu bránil ako vedel :) Nabúduce sa snáď uvoľní trošku viac.