Olympia

Olympia


Dňa 9.10.2016 počas nášho výjazdu smer severné Slovensko sme zavítali aj do okresu Považská Bystrica, kde nás čakalo ošetrenie mladej 6 ročnej kobylky plemena Hafling Olympia. Kobylka nepracuje pod sedlom dlho, a skôr si užíva len rekreačného jazdenia po okolitých kopcoch. Jedného dňa však svoju paničku prekvapila hrčkou na chrbte v oblasti chrbtice. Privolaný veterinár nevedel s určitosťou diagnostikovať z čoho problém vznikol. Kedže však kobyla nemala žiadne prejavy bolesti v danom mieste ani žiadnu ataxiu v panvových končatinách prípad uzavrel ako chybička krásy. Až kováč počas korektúry sa priklonil k názoru, že sa jedná o vyskočený stavec. Panička sa preto rozhodla pre dornovku a kontaktovala nás.

Dostali sme sa k nej až o 3 mesiace po vzniku hrče. Jej veľkosť je cca rovnaká. Tažko sa k tomu útvaru vyjadriť, ale s najväčšou pravdepodobnosťou súhlasíme s veterinárom, že stavec tam už vyhodený nie je. Po detailnejšom uvolnení fascii a rozmasírovaní úrvaru sme pod ním zretelne nahmatali prvý lumbálny stavec, ktorý nebol voči susedným v žiadne rotácii alebo posune. tiež si myslíme, keby bol tak výrazne vysunutý kobylka by už mala bolesti a neurologický problém. Ak aj došlo k posunu našiel si miesto späť. Vzniknutá hrčka môže byť len poúrazový stav. Stavec aj miesto pred ním a za ním sme vybankovali, aby sme uvolnili okolité tkanivá a umožnili lepšie usadenie. Okrem tejto hrčky mala kobylka posun panvy a krčných stavcov, ktoré sme napravili. Stavec sa nachádza v mieste konca sedlovej časi westernového sedla (neviem ako to odborne popísať, kde končí zadná rázsocha sedla, no sedlo potom ešte pokračuje). Tak sme odporučili prípadnú zmenu sedla, resp. dávanie si pozor na jazdenie v záklone kedy váha jazdca môže pôsobiť výraznejšie na toto miesto. Úplny ideal by bolo na čas jazdiť v anglickom sedle, ktoré končí ešte pred problematickým miestom, môže byť, že by minimalizáciou dráždenia danej oblasti došlo k rýchlejšej regenerácii, ale s určitosťou sa k tomu nedá vyjadriť. 

Budeme radi ak nám majiteľka dá vedieť ako sa Olympii a hrčke vodí, či sa po našom zásahu zmenšila alebo nie. - Majiteľka sa nám ozvala a radi sa o novinky podelíme - hrčka sa po našom zásahu rozplynula a ostala už len jemne hmatatelná prstami, voľným okom ju už nevidieť, takže sa jednalo o poúrazový stav z posunu stavca. Kobylka je po celej terapii pod sedlom príjemnejšia a uvolnenejšia. Veľmi nás tieto novinky tešia a ďakujeme za odozvu tá je pre nás veľmi dôležitá! :) 

22.7.2017 sme sa s Olympiou znovu videli a podstúpila viacmenej preventívnu terapiu kvoli problémovému stavčeku. Preventívne z toho dôvodu, že okrem častého naťahovania sa Oly nejaví žiadne známky bolesti pri práci, kedže ale stavček je viditeľne iný preventívka je u nej dôležitá. Pri terapii znovu krásne spolupracovala. Absolvovala uvoľnujúcu masáž a následne napravenia jemných posunov kostí. Trošku krčné stavce, trochu lumbálne a vybankovanie a jemná práca s problémovým miestom. Takže želáme veľa príjemných spoločných chvíľ po krásach považskobystrickej prírody a možno za rok znovu na preventívke :)