Valentino

Valentino


Valentíno je perspektívny 5 ročný valach slovenského teplokrvníka, ktorý ako žriebätko utrpel úraz panvy - priľahla ho mama. Na prvý amatérsky pohľad mal pravú zadnú končatinu viac vytočenú do vonka. Všimla som si ho, keď som naprávala iného kona v jazdeckom areáli a zhodou okolností prechádzal okolo, neudržala som sa a poukázala na veľkú rotáciu panvy a ,že by mu dornovka tiež prospela. Zhodou ďalších okolností stál majiteľ vedľa mňa (čo som netušila :D ) a bolo, o mesiac prišiel na rad aj Valentino.

Pozitívna informácia pre mna bola jeho vek. 5 rokov je fakt málo, s riadnym jazdením a skákaním len začína, pohybový aparát sa ešte neuzatvoril, takže máme o to väčšiu pravdepodobnosť ,že Vali bude plne využiteľný športový kôň. Počas prvej dornovky som sa zamerala hlavne na tu panvu a usadenie bedrového kĺbu, ktorý aj v dôsledku zlej polohy pravej panvovej lopaty puká a preskakuje počas prenášania váhy panvy do strán. Panva bola čo najlepšie rozvolená a upravená, plus vybankovaná a samozrejme zatuhnutie z rotácie panvy aj v bedrových stavcoch.  Blokádu a posun som našla aj v krku, ako v 5 a 6. stavci, tak aj v prvom. A o mesiac sme si dohodli kontrolu. Majitelia a aj tréner potvrdili zlepšenie pohyblivosti koňa, čo ma veľmi potešilo, že sa mu uľavilo.

Počas druhého kontrolného ošetrenia, ktoré sa uskutočnilo 23.7.2016 už bola panva skoro dobre, len som ju zase jemne uvolnila. Stále ešte v jednom bode vykazuje blokádu a nadmernú citlivosť, takže toto miesto bolo dôkladne vybankované. Pravý bedrák stále pukajúci, ale to ešte potrvá, kým sa celá panva správne nanovo nasvalí a bedrový kĺb zastabilizuje. Kolegynka Martina Bielčíková doporučila tréningovú prácu na jeho posilnenie. Ešte sme mierne usadili 6. krčný stavec. Valentino pekne spolupracoval.

Plán do budúcna: správne trénovať a posilniť, bankovať panvu, keď sa v areáli objavíme, vždy skontrolujeme :).