Aníz

Aníz


Snažíme sa dostaviť všade tam kde nás potrebujú, a preto sme sa 21.5.2016 vybrali na 550km cestu za pomocou konom na severe Slovenska. Ako inak aj tentoraz s Martinou Bielčíkovou.

Valach plemena Shagya-arab. Podla slov veterinára výrastok na panve po úraze, podla nás brutálne zrotovaná panva po úraze, ktorý podla slov predchádzajúcehp majiteľa utrpel ešte ako žriabatko. Kedže rtg snímky nie sú a nemôžeme vylúčiť starú fraktúru rozhodli sme sa posupovať a rovnať opatrne a postupne s neustálou komunikáciou s Anízom. Koník je super vyrovnané milé zviera, vedený najlepšie ako sa len dá. Kedže jeho majiteľka sa jeho problému prisôsobila, jazdia bez sedla (žiadne mu na jeho chrbte nesedí, nerovnomerne otláča) koník nemal žiadne zatuhnutia a bolesti. Venovali sme sa teda hlavne panve a pukajúcim patovým kĺbom (nerovnometné zaťažovanie vzhľadom na panvu). Tešíme sa na ďalšie terapie a aj my sme zvedavé nakoľko sa nám tento starší úrazový problém podarí odstrániť.
Anízko si to veľmi zaslúži!

II. TERPIA
Dňa 9.10.2016 počas nášho výjazdu smer severné Slovensko sme zavítali aj do okresu Považská Bystrica, kde nás čakalo opatovné ošetrenie valacha Aníza a jeho problematickej panvy. Tá polohu vôbec nezmenila, došli sme definitívne k záveru, že panva bola v útlom veku zvieraťa zlomená. Tá strana ktorá je vyššie je zdravá a tá nižšie postihnutá, pohmatom totiž necítite panvovú lopatu, viete len, že tam niekde vnútri je :). Preto sme sa toto ošetrenie už nesnažili kosťou hýbať, lebo nemá logiku a ani význam ťahať zdravú kosť dole, fyziologicky to je blbosť. A preto sme len uvolnovali, rozmasírovali a napravili všetko čo sa dalo okrem panvy. Kedže Aníz má výbornú starostlivosť kríže a chrbticu má menej zatuhnutú ako hociaký zdravý kôň bez úrazu panvy. Odporučili sme Harpagophyt koreň s ktorým máme výborné skúsenosti. Vždy keď budeme mať cestu okolo budeme radi chodiť Aníza ošetrovať a masírovať ale v tomto prípade by sme majitelke odporúčali do budúcna pouvažovať nad nejakým kurzom Bowenovej masáže pre kone alebo The Equine touch aby si vedela koníka ošetrovať samostatne (svaly a zatuhnutia spôsobené zlou polohou panvy) a tým aj týmto spôsobom ho udržať dlho fit.